Tag: Bean Blossom

Journal Review – Bean Blossom is synonym for Bluegrass in Indiana

Journal Review – Bean Blossom is synonym for Bluegrass in Indiana

It’s just a notch in the road to motorists heading south from Indy on State Road 135 en route to the art colony at Nashville or Brown County State Park. But to folks who know bluegrass, it’s Mecca — home to the nation’s oldest, continuously […]

Bill Monroe Hall of Fame & Uncle Pen Days

Bill Monroe Hall of Fame & Uncle Pen Days

Wednesday, September 21, 2016 Dave Adkins Band The Boxcars Larry Stephenson Band Newtown Blue Mafia Ernie Thacker & Route 23 Spinney Brothers Karl Shiflett & Big Country Show Darrell Webb Band Kevin Prater Band Thursday, September 22, 2016 Marty Raybon & Full Circle Flatt Lonesome […]

Performance Schedule for 50th Anniversary Bean Blossom Bluegrass Festival

Performance Schedule for 50th Anniversary Bean Blossom Bluegrass Festival

logo-banner2016 Performance Schedule
50th Annual Bill Monroe Memorial Bean Blossom Bluegrass Festival

Saturday, June 11
Mark Barnett & Bluegrass Ablaze 10:30 – 11:00
Hammertowne 11:05 – 11:35
Bull Harman & Bull’s Eye 11:40 – 12:10
Tommy Sells & Big Country Bluegrass 12:15 – 12:45
Nightflyer 12:50 –  1:20
Feller & Hill and The Bluegrass Buckaroos   1:25 –   2:05
Jesse McReynolds & The Virginia Boys   2:10 –    2:40
Ronnie Reno & The Reno Tradition   2:45 –    3:15
Larry Cordle & Lonesome Standard Time   3:20 –    3:50
DINNER BREAK   3:50 –   4:15
Mark Barnett & Bluegrass Ablaze   4:15 –    4:45
Hammertowne   4:50 –    5:20
Bull Harman & Bull’s Eye   5:25 –    5:55
Tommy Sells & Big Country Bluegrass   6:00 –    6:30
Nightflyer   6:35 –    7:05
Feller & Hill and The Bluegrass Buckaroos   7:10 –    7:40
Jesse McReynolds & The Virginia Boys   7:45 –    8:15
Ronnie Reno & The Reno Tradition   8:20 –    8:50
Larry Cordle & Lonesome Standard Time   8:55 -9:25
Dailey & Vincent   9:30 – 10:45
Ralph Stanley II 10:50 – 12:00
Sunday, June 12
Bro. John Bowman 10:00 – 10:45
The Churchmen 10:50 – 11:30
The Farm Hands 11:35 – 12:15
Eddie & Martha Adcock 12:20 –   1:00
Dave Adkins Band   1:05 -1:45
Audie Blaylock & Redline   1:50 –    2:30
Steve Gulley & New Pinnacle   2:35 –    3:15
Joe Mullins & The Radio Ramblers   3:20 –    4:00
DINNER BREAK   4:00 –    4:30
The Churchmen   4:30 –    5:10
The Farm Hands   5:15 -5:55
Seldom Scene   6:00 –    7:15
Eddie & Martha Adcock   7:20 –    8:00
Dave Adkins Band   8:05 –    8:45
Audie Blaylock & Redline   8:50 –    9:30
Steve Gulley & New Pinnacle   9:35 –  10:15
Joe Mullins & The Radio Ramblers 10:20 – 11:00
Monday, June 13
Jeff Brown & Still Lonesome 10:30 – 11:05
Kevin Prater Band 11:10 – 11:45
Nu-Blu 12:00 – 12:35
David Davis & The Warrior River Boys 12:40 –   1:15
The Little Roy & Lizzy Show   1:20 –   1:55
Dry Branch Fire Squad   2:00 –   2:35
Wildfire   2:40 –   3:15
Danny Paisley & The Southern Grass   3:20 –   3:55
Chris Jones & The Night Drivers   4:00 –   4:35
DINNER BREAK   4:35 –   5:00
Jeff Brown & Still Lonesome   5:00 –   5:40
Kevin Prater Band   5:45 –   6:25
Nu-Blu  6:30 –   7:10
David Davis & The Warrior River Boys   7:15 –   7:55
The Little Roy & Lizzy Show   8:00 –  8:40
Dry Branch Fire Squad   8:45 – 9:25
Wildfire   9:30 –  10:10
Danny Paisley & The Southern Grass 10:15 – 10:55
Chris Jones & The Night Drivers 11:00 – 11:40
Tuesday, June 14
The Baker Family 10:00 – 10:40
Randall Hibbitts & Appalachia 10:45 – 11:15
Raymond Fairchild & The Maggie Valley Boys 11:20 –  11:50
Ernie Thacker & Route 23 11:55 – 12:25
Wildwood Valley Boys 12:30 –   1:00
Kenny & Amanda Smith Band   1:05 –   1:35
Sideline   1:40 –   2:10
Blue Mafia   2:15 – 2:45
The Karl Shiflett & Big Country Show   2:50 –   3:20
DINNER BREAK   3:20 –   3:45
Kid’s Bootcamp Showcase   3:45 –   4:30
Randall Hibbitts & Appalachia   4:45 –   5:20
Raymond Fairchild & The Maggie Valley Boys   5:25 –   6:00
Ernie Thacker & Route 23   6:05 –   6:40
Wildwood Valley Boys   6:45 –   7:20
Kenny & Amanda Smith Band   7:25 –   8:00
Del McCoury Band   8:05 –   9:35
Sideline   9:40 – 10:15
Blue Mafia 10:20 – 10:55
The Karl Shiflett & Big Country Show 11:00 – 11:35
Wednesday, June 15
The Baker Family 10:30 – 11:00
Larry Gillis & Swampgrass 11:05 – 11:35
NewTown 11:40 – 12:10
Edgar Loudermilk Band featuring Jeff Autry 12:15 –  12:45
The Spinney Brothers 12:50 –    1:20
Larry Stephenson Band   1:25 –    1:55
Crowe Brothers   2:00 –    2:30
Blue Highway   2:35 –    3:05
David Parmley & Cardinal Tradition   3:10 –    3:40
Special Consensus   3:45 –    4:15
DINNER BREAK   4:15 –    4:30
The Baker Family   4:30 –   5:00
Larry Gillis & Swampgrass   5:05 –   5:35
NewTown   5:40 –   6:10
Edgar Loudermilk Band featuring Jeff Autry   6:15 –   6:45
The Spinney Brothers   6:50 –   7:20
Larry Stephenson Band   7:25 –   7:55
Crowe Brothers   8:00 –   8:30
Blue Highway   8:35 –  9:05
Bank of Ruhks   9:10 – 10:30
David Parmley & Cardinal Tradition 10:35 – 11:05
Special Consensus 11:10 – 11:40
Thursday, June 16
The Punches Family 10:30 – 11:00
Larry Efaw & The Bluegrass Mountaineers 11:05 – 11:35
Darrell Webb Band 11:40–  12:10
Melvin Goins & Windy Mountain 12:15 – 12:45
Darin & Brooke Aldridge 12:50 –   1:20
Special Consensus   1:25 –   1:55
Marty Raybon & Full Circle   2:00 –   2:30
Flatt Lonesome   2:35 –   3:05
Russell Moore & IIIrd Tyme Out   3:10 –   3:40
Lonesome River Band   3:45 –   4:15
DINNER BREAK   4:15 –  4:45
Larry Efaw & The Bluegrass Mountaineers   4:45 –  5:25
Darrell Webb Band   5:30 –   6:10
Darin & Brooke Aldridge   6:15 –   6:50
Special Consensus   6:55 –   7:35
Marty Raybon & Full Circle   7:40 –   8:20
Flatt Lonesome   8:25 –  9:05
Russell Moore & IIIrd Tyme Out   9:10 – 10:00
Lonesome River Band 10:05 – 10:40
Tennessee Mafia Jug Band 10:45 – 12:00
Friday, June 17
Elk Ridge 10:30 – 11:00
The Punches Family 11:05 – 11:35
Melvin Goins & Windy Mountain 11:40 – 12:10
Tommy Brown & County Line Grass 12:15 – 12:45
Blue Moon Rising 12:50 –   1:20
Rickey Wasson Band   1:25 –  1:55
Becky Buller Band   2:00 –   2:30
Junior Sisk & Ramblers Choice   2:35 –   3:05
The Grascals   3:10 –   3:40
Michael Cleveland & Flamekeeper   3:45 –   4:15
DINNER BREAK   4:15 –   4:45
The Punches Family   4:45 –   5:15
Melvin Goins & Windy Mountain   5:20 –   5:50
Tommy Brown & County Line Grass   5:55 –   6:25
Blue Moon Rising   6:30 –   7:00
Rickey Wasson Band   7:05 –   7:35
Becky Buller Band   7:40 –   8:10
Junior Sisk & Ramblers Choice   8:15 –   8:45
The Grascals   8:50 –   9:25
Nashville Bluegrass Band   9:30 – 10:45
Michael Cleveland & Flamekeeper 10:50 – 11:25
Saturday, June 18
Tommy Brown & County Line Grass 10:30 – 11:30
Rickey Wasson Band 11:35 – 12:35
Junior Sisk & Ramblers Choice 12:40 –   1:40
Dale Ann Bradley   1:45 –   3:15
James King Tribute   3:20 –   4:50
DINNER BREAK   4:50 –   5:15
Bobby Osborne & Rocky Top X-Press   5:15 –   6:45
Doyle Lawson & Quicksilver   6:50 –   8:20
Larry Sparks & The Lonesome Ramblers   8:25 –   9:55
The Boxcars 10:00 – 11:30